Biz niye geziyorduk?

Ben ve W 13 gündür Tayland’dayız. Phuket’ten başlayıp Koh Phi Phi ve Krabi’yi geçerek Bangkok’a geldik. Bu arada süper yemekler yedim, bir sürü gezginle tanıştım, PADI Open Water dalış sertifikama başladım, birinci yıldönümüzü kutladık, ilk defa motorsiklet kullandım… Cumartesi günü maceraya babamı da kattık. O gelince Bangkok’ta biraz da “turistik” aktiviteler yapalım dedik. İşte o zaman kafam karışmaya başladı.

Bangkok’ta Grand Palace kapısında içeri girsek mi girmesek mi diye düşünürken “Biz niye geziyoruz?” diye sordum önce kendime sonra W’ye. Galiba o yavaş ritmim sarsıldı kalabalıkların ve sürekli bilet, tur, heykel satmaya çalışan insanların arasında. O sarayın orada olduğunu, neyi temsil ettiğini, etrafının nasıl gelistiğini bilmem gerek, başka türlüsü cahillik olur. ama gerçekten koştura koştura gezi rehberinde yazan bütün o yerleri gormek gerekli mi? Akşam sokakta yemek yiyip, etrafa bakınmak, mümkünse Couchsurfing gibi gruplardan yerel birileriyle tanışmak, en işlek caddelerden otobüse, metroya binmek o şehri/ülkeyi anlamak için daha iyi bir yol değil mi?

Rehberlik yaptığım zamanlarda başka türlü “gezme” biçimlerini de gördüm. Her yere bir rehberle, önceden belirlenmiş bir programla gitmek bazıları için konforlu ve risksiz. Haritadan gitmek istediğin bir ülke seçmek, paran ve o ülke hakkında bilgin ne kadar az olursa olsun sadece gitmeyi istediğin için yola koyulmak fikri korkutucu mu? Bence aklına geleni yapmak biraz korkutuyorsa sonuç hiç de fena olmayabilir.

Sen niye geziyordun?

 

M.A.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *