Tayland’dan Gezgine Faydalı Notlar -1

Tayland yazıları çok oldu galiba ama 15 gündür burada ritmimiz çok hızlı olduğundan aklımda hep birşeyler var. Yazmasam hep konuşuyorum ki o etrafımdakiler için daha zor bir durum galiba. Bu akşam yemekte babama ve W’ye danışıp Taylan’da gelecekler için faydalı notlar çıkardım. Yaşadığımız sıraya göre değil beynimizden esen fırtınanın yönüne göre aşağıda son Tayland yazısının ilk bölümü.

 Gitmeden önce:

  • Daha önce Asya yemekleri ile tanışıklığın yoksa ilk günler miden için çok kolay olmayacak. Mide ve ishal ilaçları çantanın ön gözüne girmeli.
  • Herkesin “temiz” tuvalet standartı ayrı. İşi sağlama almak için hemen elin altında olacak yere ıslak mendil ve kuş gribi ile ofis masalarının vazgeçilmezi haline gelen antibakteriyel jel koymalı.
  • Sivrisinekten hazetmem diyen için sivrisinek kovucu olmazsa olmaz. Uzun kollu giysinin de faydası dokunur.
  • Eski usülden vazgeçmeyenler kırtasiyeden detaylı Tayland haritası almalı. Akıllı telefonu kadar akıllı olanlar telefona (tablet de olur tabi) önceden Google Maps’ten Tayland ve gidilecek şehirlerin sokak sokak haritalarını indirmeli. Taksici “Abi nerden gidelim” dediğinde de bir sahil yolu diyecek kadar bilgili olmak iyidir.
  • Bugünün kuru ile 1 TL 17 Baht ediyor. 60 Baht’a bir kase dolu dolu noodle yenebildiğine göre TL’nin değeri fena değil.
  • Sokakta elinde liste ile yanına yaklaşıp “Bira 3 Dolar, kızlar şahane, ortam süper.” diyenin peşine takılacaksan önüne 300 dolar hesap geleceğini bil. İlla da o şovları izlemek istiyorsan gitmeden önce pazarlık yapmakta fayda var.
  • Kalabalıklardan kaçınca Tayland daha güzel. En popüler caddede ya da en kalabalık sahilde kalmak yerine biraz daha yürüyüp çok güzel mekanlar keşfedebilirsin.
İkinci bölümde adalar var. Ilk yazı çok uzun olursa kimse devamını okumaz kaygısı ile Bangkok ve adalar notları yarın geliyor…
M.A.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *